
Utdelingen av det synlige beviset på å være en Miljøfyrtårn-bedrift fikk de overlevert av ordfører Trude Heggdal på Gauldalsporten. I tillegg til plaketten fra Miljøfyrtårn, fikk bedriftene også hver sin Midtre Gauldal-vase, designet og laget av Lysgården verksted.
Totalt er nå 15 bedrifter i Midtre Gauldal sertifisert som Miljøfyrtårn.
Jobben starter nå
De tre bedriftene var samstemte: Det er nå jobben virkelig begynner. De har alle lagt ned en stor innsats i egen bedrift for å bli sertifisert, og nå skal dette bli en integrert del av drifta.
- Vi skal fremme bærekraftige løsninger overfor kunder, det har vi en unik mulighet til når vi er med på finansiering. Det er viktig med råd og veiledning fra banken, sa Siri Fossum som er administrerende banksjef i Soknedal sparebank.
- Økt konkurransefortrinn
Lillerønning snekkerifabrikk løftet fram at de produserer varer i tre, som et miljøvennlig byggemateriale i seg selv.
- Dette vil gi oss økt konkurransefortrinn, vi kommer inn på markeder vi ikke har vært før med dette. Det offentlige stiller strenge krav, og private aktører stiller også strengere krav. Vi håper dette vil styrke merkevaren vår, gi en positiv miljøeffekt og bli et kvalitetsstempel, sa Dordi Lillerønning Singsaas.
Akershus Traktor Økotech AS har brukt nesten et år på denne prosessen, med god bistand fra rådgiver.
- Vi vil fokusere særlig på energikostnader, avfallshåndtering og det knyttet opp til ansatte, som går på et godt arbeidsmiljø og sykefravær, blant annet. Vi begynner arbeidet med å hente inn tallgrunnlaget nå, så får vi se hva vi gjør rett og hvor vi har noe å hente, sa Ola Aas som er daglig leder i bedriften.